شرایط اقتصادی صنعت کاغذ در کشور نامناسب است?

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صنعت گفت: قیمت تمام‌شده کاغذ داخلی از کاغذ وارداتی بالاتر است و همین امکان رقابت را از تولیدکننده داخلی سلب می‌کند.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شاتا، علیرضا هادی گفت: در حال حاضر مصرف سالانه کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه در کشور در حدود ۳۳۵ هزار تن است که توسط واحدهای فعال موجود می‌توانیم تا حدود ۵۰ درصد نیاز کاغذ کشور را تأمین نماییم.

وی افزود: در سال ۹۷ و هم‌زمان با افزایش برخی هزینه‌های تولید، نحوه قیمت‌گذاری کاغذ و شرایط غیررقابتی کاغذ وارداتی یارانه‌ای با کاغذ تولید داخل، حجم تولید داخل کاهش محسوسی داشته و شاهد افت تولید بوده‌ایم.

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: در تولید کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه، سه واحد تولیدی با ظرفیت اسمی بالغ بر ۱۷۵ هزار تن در کشور فعالند و پنج طرح دیگر با ظرفیت ۳۳۸ هزار تن طی چند سال آینده می‌توانند، وارد فاز تولید شوند.

وی اضافه کرد: یکی از این طرح‌ها در استان خوزستان و باهدف استفاده از باگاس نیشکر با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن کاغذ در حال احداث است.

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی گفت: با این شرایط، توجیه اقتصادی تولید کاغذ در کشور با چالش جدی روبرو است و ما نمی‌توانیم اصراری بر روی این صنعت به سرمایه‌گذاران داشته باشیم.

هادی خاطرنشان کرد: تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم از روش‌های مرسوم دیگر در تولید کاغذ است که در همین راستا و با عنایت به هزینه‌های پایین تولید در این روش، حدود ۱۴۵ طرح صنعتی مجوز گرفته‌اند که ۱۵ مورد از این طرح‌ها با ظرفیت بالغ بر ۱۱۵ هزار تن دارای ۶۰ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی کرده‌اند

درباره ی خانه صنعت و معدن

مطلب پیشنهادی

قانون تامین مالی تولید و زیرساخت ها

قانون تامین مالی تولید و زیرساخت ها با این قانون در جلسه علنی مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ …