وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ درخواست تاسیس واحدهای تولیدی در کشور افزایش یافته است?

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه دور زدن تحریم‌ها با اعتماد به رزمندگان بخش اقتصاد کشور ممکن شده است، ‌گفت: ۱۸ درصد درخواست صدور تاسیس واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور افزایش یافته است و این نشان می‌دهد در جنگ اقتصادی پیروز شده‌ایم.
به گزارش نصر به نقل از ایرنا، رضا رحمانی روز پنجشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: ‌با عمل به راهبردهای اقتصاد مقاومتی و تاکیدات مقام معظم رهبری مثل مردمی شدن اقتصاد، دانش بنیان شدن اقتصاد، عدالت‌محوری و درون زایی اقتصاد و صنعت توانستیم به این پیروزی دست یابیم.
وی ادامه داد: ۱۰ ماهه امسال در تولید صنعتی و معدنی و هم در تولید کشاورزی به عنوان بخش مولد اقتصاد افزایش داشته ایم و در واقع سر جمع رشد اقتصادی کشور هم مثبت بوده طوری که در ۶ ماهه اول سال جاری نیز بر اساس آمار چهار دهم درصد رشد اقتصاد مثبت شده است.
رحمانی یاداوری کرد: ‌بر اساس پیش بینی های کارشناسان اقتصادی و بانک جهانی سال آینده رشد اقتصادی کشور افزایش خواهد یافت این در حالی است که دشمنان تحلیل می کردند که امسال واحدهای تولیدی و صنعتی در ایران تعطیل یا متوقف خواهند شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: افزایش مصرف برق صنعتی در ایران و حمل و نقل جاده ای نشانه‌ها و شواهدی از رونق اقتصادی است.
‌رحمانی هچنین با اعلام اینکه در ۹ ماهه امسال صادرات کشور بیشتر از واردات بوده و تراز تجاری به نفع صادرات افزایش یافته است، گفت: در آذربایجان شرقی ۵۳ درصد صادرات غیرنفتی افزایش یافته است که در واقع یکی از استان‌های پیشرو صادرات در ایران می باشد.
وی با بیان اینکه تنها مشکل اصلی ما تورم است که البته روند آن رو به کاهش است، گفت: اراده کل نظام در حمایت از تولید است و یکی از مصادیق آن استمهال تسهیلات به نفع تولید کنندگان است..
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: مسیرهای در حال اجرای حمل و نقل جاده‌ای و ترانزیتی باید سریعتر به پایان برسند که یکی از راه های تحقق اقتصاد مقاومتی برای افزایش صادرات این موضوع است.
‌رحمانی اضافه کرد: بر این اساس طرح آزاد راه تبریز- بازرگان نیز باید در گروه طرح‌های اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه بازار اوراسیا و چین فرصت بسیار مناسبی برای صادرات است که باید تجار و فعالان بخش صنعت، معدن و تولید ایران از این فرصت به خوبی بهره مند شوند، گفت: در این خصوص استان های مختلف فعال شدند و استان های آذربایجان شرقی و گیلان در این ارتباط جایگاه اول کشور را دارند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه درصدد ایجاد شهرک صنعتی آلومینا در آذربایجان شرقی هستیم، ادامه داد: ‌ تبریز از گذشته دارای ظرفیت‌های بالای خودروسازی و قطعه‌سازی نیز می باشد که باید به این ظرفیت نیز توجه خاصی شود.
‌وی تاکید کرد: نهضت ساخت داخل خیلی از واحدهای تولیدی کشور را فعال کرده و توسعه داده است و یکی از راهبردهای توسعه اقتصادی در بخش صنعت و معدن راهبرد توسعه در حوزه معادن است و بر این اساس حرکت انقلابی از اکتشافات تا توسعه این صنایع بر اساس نقشه راه معدن در کشور آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه: ‌۲۲ میلیارد دلار صادرات در بخش معدن انجام می شود، گفت: به دنبال تکمیل زنجیره فلزات اساسی مثل آلومینیوم و مس هستیم.

درباره ی خانه صنعت و معدن

مطلب پیشنهادی

*📌فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی بر عموم مسلمین جهان تسلیت و تعزیت باد.*