وزیر صمت تاکید کرد : نهضت ساخت داخل راهبرد اصلی کشور برای رونق تولید است/ برنامه‌ریزی برای داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلاری نیاز صنعتی کشور تا سال ۱۴۰۰/ آثار نهضت ساخت داخل در نقاط مختلف کشور مشهود است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید خود از نخستین پالایشگاه شیر کشور در شهرستان شهریار گفت: در پایان سال ۹۷، بطور میانگین ۲۲ درصد کاهش واردات داشتیم که این عدد در کالاهای مصرفی، بیش از ۳۱ درصد و در کالاهای واسطه ای و سرمایه ای بالغ بر ۱۶ درصد بوده است.

به گزارش شاتا، رضا رحمانی افزود: این ارقام نشان دهنده اجرای سیاست مدیریت و کنترل واردات کشور است که همچنان تداوم دارد.

وی ادامه داد: توجه به ساخت داخل و تامین نیاز کشور از محل تولیدات داخلی جایگزین اصلی واردات انواع اقلام کالایی است.

رحمانی اضافه کرد: عنایت ویژه به داخلی سازی تولیدات در چارچوب برنامه جامع نهضت ساخت داخل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می شود.

وی بیان کرد: نهضت ساخت داخل یک کار ارزشی و به تعبیری امری مقدس در حوزه تولید کشور است که تحقق اهداف آن ارزش افزوده برای تولیدات ما ایجاد می کند و البته یکی از مزیت های مهم آن ایجاد فرصت های شغلی جدید برای جوانان این کشور است.

وزیر صمت تصریح کرد: در چارچوب برنامه ساخت داخل، داخلی سازی بیش از ۱۰ میلیارد دلار از نیاز های صنعتی کشور هدفگذاری شده است که باید واردات را تبدیل به تولید داخلی کرد.

رحمانی خاطرنشان کرد: امسال در این رویکرد، از برنامه پیش بینی شده جلوتر هستیم و در رشته های مختلف و در قالب میزهای تخصصی برگزار شده که نمادین هستند و در راستای اطلاع مردم و جلب حمایت عمومی، مواردی را اطلاع رسانی می کنیم؛ این در حالی است که اقدامات بسیار وسیع تر و نتایج آن قابل تأمل و کاملاً اثرگذار است.

وی گفت: نهضت ساخت داخل راهبرد اصلی صنعتی و تولیدی در راستای رونق تولید کشور بوده که نتایج آن در تمام نقاط کشور و همه بخش های صنعتی کشور مشهود است.

وزیر صمت تصریح کرد: از آثار مهم این اقدام بزرگ، بازگشت بسیاری از واحدهای صنعتی به چرخه تولید بوده که علاوه بر تثبیت مشاغل، شرایط ایجاد فرصت های شغلی جدیدی نیز در اقصی نقاط کشور فرآهم آورده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: نهضت ساخت داخل شامل تمامی رشته ها و زنجیره های مختلف صنعتی کشور اعم از فولاد، مس، آلومینیوم، نفت، گاز، پتروشیمی، خودرو، برق و الکترونیک، لوازم خانگی، کاشی و سرامیک، سیمان، پوشاک و نساجی و…؛ است که در واحدهای بزرگ با مشارکت مستقیم و در صنایع کوچک در قالب انجمن ها و تشکل ها این اهداف با جدیت دنبال می شود.

وی افزود: این رویکرد در راستای دستورات موکد مقام معظم رهبری است که دولت نصب العین قرار داده و مردم آثار ارزشمند آن را امسال و در سال های آینده مشاهده خواهند کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: یکی از ثمرات نهضت ساخت داخل راه اندازی واحدهای جدید و نوسازی صنایع موجود در سطح کشور است.

رحمانی گفت: در چارچوب برنامه نهضت ساخت داخل فقط در حوزه خودرو سازی و با داخلی سازی قطعات، خوشبختانه بخش عمده ای از خودرو های کف پارکینگ خودرو سازان ترخیص و تحویل مردم شده است.

وی در پایان تصریح کرد: این اتفاق نگرانی های آینده را نیز در صنعت خودرو و صنایع دیگر به حداقل ممکن می رساند که باید مورد توجه و حمایت همه عوامل موثر در این حوزه قرار گیرد

درباره ی خانه صنعت و معدن

مطلب پیشنهادی

حضور استان آذربایجان شرقی در نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی (ایران اکسپو ۲۰۲۴)

حضور استان آذربایجان شرقی در نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی (ایران اکسپو ۲۰۲۴) به گزارش روابط عمومی …