محدودیتی برای صادرات کالا از کشور وجود ندارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اولویت اول وزارت صنعت، معدن و تجارت حفظ وضع موجود تولید است و هیچ محدودیتی درزمینهٔ صادرات کالا از کشور وجود ندارد.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شاتا، رضا رحمانی در سفر به استان سیستان و بلوچستان و در جلسه بررسی مشکلات این استان که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد گفت: اولویت اول ما حفظ وضع موجود تولید است و بر اساس بیانات رهبر معظم انقلاب، این کار جهاد است و این فعالیت نیاز به ابلاغیه و بخشنامه ندارد و وظیفه و اولویت اول همه مسئولین است که در راستای اجرای این اولویت تصمیمات جدی بگیرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دولت برای حمایت از بخش تولید تصمیماتی گرفته و واردات قطعات اولیه تولید بدون ثبت سفارش انجام می‌شود افزود: پاکستان سالانه ۶۰ میلیارد دلار واردات دارد که سهم ایران از این بازار حدود یک میلیارد دلار است و در این زمینه باید برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ محدودیتی درزمینهٔ صادرات کالا از کشور نداریم و فقط یک ملاحظه داریم و آن‌هم صادرات و خروج مواد غذایی و کالاهای اساسی است که ارز دولتی دریافت می‌کنند.

رحمانی به موضوع ثبت سفارش اشاره کرد و گفت: از هفته گذشته ثبت سفارش کالاها به استان‌ها تفویض شده و رضایت تجار را نیز در پی داشته و موضوع مبادلات تجاری را روان‌ساخته است و درصدد این هستیم که هر اختیاری که قابل تفویض باشد را باهدف تسریع در انجام امور به استان‌ها واگذار کنیم.

توسعه بخش معدن اولویت استان سیستان و بلوچستان است

وی به پتانسیل‌های معدنی استان اشاره کرد و گفت: توسعه بخش معدن در استان سیستان و بلوچستان جزو اولویت‌های ماست و فعالیت‌های اکتشافی بسیار خوبی نیز توسط شرکت‌های دولتی به‌ویژه درزمینهٔ مس در حال انجام است و اگر محقق شود به دنبال ایجاد صنایع پایین‌دستی درزمینهٔ مس نیز هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: امسال چند مأموریت در سطح وزارت درزمینهٔ نوسازی صنایع، صنوف تولیدی، تأمین نقدینگی و صادرات تعریف‌شده و در این زمینه هم اولویت استان باید مشخص شود.

وی به بازدید خود از شرکت گسترش صنایع بلوچ ایرانشهر اشاره کرد و گفت: بعد از سال ۹۴ سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) نوسازی این مجموعه را آغاز کرد و تمامی تجهیزات خریداری‌شده و نصب تجهیزات باقی‌مانده و هدف و برنامه برای این مجموعه تکمیل روند از پنبه تا پوشاک است که هزاران شغل ایجاد می‌کند و البته وزارت جهاد کشاورزی نیز باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان به کارخانه تولید طایر خودرو در منطقه سیستان اشاره کرد و گفت: این طرح با کندی پیش می‌رود و سرعت پیشرفت کار پایین است و تسریع در عملیات در حال پیگیری است

 

درباره ی خانه صنعت و معدن

مطلب پیشنهادی

فایل فرم هاو پرسشنامه روز ملی صنعت و معدن سال ۱۴۰۳

دانلود فایل پرسشنامه  و فرماها ⇒