رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران:همکاری دولت با بخش خصوصی راهکار رونق تولید است

به گزارش ایرنا، به گفته متولیان از ۴۳ هزار واحد مستقر در شهرک های صنعتی ایران بین ۱۱ تا ۱۲ هزار واحد راکد است، تعدادی از واحدها هم با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد و مابقی هم با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ درصد کار می کنند و در این بین تنها ۲۵ درصد واحدها با ظرفیت بالای ۷۰ درصد مشغول به فعالیت هستند، با اینحال در حدود یک سال اخیر بالغ بر یک هزار و ۳۰۰ واحد مستقر در شهرک های صنعتی کشور با حمایت دولت به چرخه تولید بازگشته اند.
بر اساس ارزیابی ها، تامین نشدن مواد اولیه و همکاری نکردن بانک های خارجی برای مراودات پولی و مالی بزرگ ترین چالش برابر رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار و اشتغالزایی در ایران است که باید برای آن ها چاره اندیشید.
از سوی دیگر بر اساس آخرین ارزیابی ها ۶۵ تا۷۰ واحدهای تولیدی کشور در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر هستند، بنابراین در کنار سیاست های کلان، بهبود اوضاع شهرک های صنعتی نیز باید بطور جدی در دستور کار مدیران باشد تا کانون تولید و چرخش اقتصاد خود چالشی برای صنعتگران محسوب نشود.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به تعطیلی تعداد قابل توجهی از کارخانه های تولیدی در کشور به ایرنا گفت: بسیاری از واحدها با ظرفیت پایین کار می کنند و شماری از آن ها حتی به تعدیل نیروی کار روی آورده اند.
سید عبدالوهاب سهل آبادی با بیان اینکه تصمیمات عجولانه سبب افزایش مشکلات می شود، تصریح کرد: بسیاری از برنامه ها باعث از دست رفتن بازار و صادرات می شود و در کنار آن تهیه مواد اولیه از خارج به معضلی برای سازندگان تبدیل شده است.
سهل آبادی ادامه داد : در این شرایط بانک ها باید به کمک بخش خصوصی تولید کننده بیایند و در این زمان دیون با بهره های آنچنانی معنایی جز شکست تولید و صادرات نخواهد داشت.
وی اضافه کرد: نقش و تاثیر سازندگان و صنعتگران در رونق تولید و بهبود وضعیت اقتصادی کشور بر کسی پوشیده نیست، به شرط آنکه در بعد کاهش هزینه‌ ها و تسهیلات بانکی ترتیبی اتخاذ شود که در راستای حمایت از تولید داخلی باشد.
نگاهی به آمار و ارقام در استان صنعتی اصفهان نشان می دهد که این منطقه دارای ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ،۸۴۰ معدن در حال بهره برداری و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی است، این خطه با ۱۲ هزار هکتار مساحت شهرک ها و نواحی صنعتی از نظر تعداد و اراضی مقام نخست را در کشور دارد که از آن به عنوان صنعتی ترین استان کشور یاد می کنند، اما اصفهان نیز همچون سایر استان ها از حیث تولید و صنعت با مشکلات فراوانی روبه رو شده است و بنا به گفته مسوولان بسیاری از واحدهای تولیدی در این استان همچون سایر نقاط کشور راکدند و یا با ظرفیت پایین کار می کنند

درباره ی خانه صنعت و معدن

مطلب پیشنهادی

بیست و یکمین جشنواره تولید ملی افتخار ملی روز دوشنبه ۳۰ بهمن ماه سال جاری برگزار شد.

بیست و یکمین جشنواره تولید ملی افتخار ملی در حالی در آخرین روز بهمن ماه …