رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران:ارتقاء خدمات درمانی از مطالبات اساسی جامعه است/ قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران:بدهی دولت به تامین اجتماعی رقم بزرگی شده است

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، سید عبدالوهاب سهل آبادی رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در نشست شورای راهبردی شرکای اجتماعی که با حضور روسا و نمایندگان کانون‌های کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی برگزار شد، گفت:ارتقاء خدمات درمانی از مطالبات اساسی جامعه است و سازمان تأمین اجتماعی به عنوان متولی بخشی از نظام درمان کشور در این موضوع مسئولیت مهمی بر عهده دارد.

وی ادامه داد: درمان تامین اجتماعی برای کارگران اهمیت بسیار بالایی دارد. تنها پناه و دلخوشی کارگران درمان تامین اجتماعی است و انتظار داریم که خدمات مورد نیاز خود را از این سازمان دریافت کنند.

در ادامه نیز آرمان خالقی قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار کرد:تشکلهای کارگری و کارفرمایی سازمان تأمین اجتماعی را متعلق به خود می‌دانند و بر همین اساس باید در مدیریت این سازمان نیز مشارکت داشته باشد.

وی افزود: بدهی دولت به تامین اجتماعی رقم بزرگی شده است و امیدواریم برای بازپرداخت آن هرچه زودتر اقدام اساسی صورت گیرد.

در این نشست دکتر مصطفی سالاری  افزود: در برنامه طراحی شده برای اختصاص بودجه مبتنی بر عملکرد و ارتقاء بهره‌وری بیمارستان‌ها شرایط هر بیمارستان به خوبی مورد توجه قرار گرفته و بویژه در استان‌های کم برخوردار و دارای محدودیت ضرایب مشخصی با توجه به عملکرد سنوات قبل برای تعرفه‌ها لحاظ شده است.
وی در خصوص تشریح طرح بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد و ارتقاء بهره‌وری بیمارستانها، گفت: با اجرای این طرح تفویض اختیار به روسای بیمارستان‌ها به خوبی انجام شده است تا مدیریت بهینه منابع و ارتقاء کمی و کیفی خدمات به بیماران با استفاده حداکثری از امکانات و ظرفیت‌های موجود انجام شود.
سالاری اختصاص بودجه ثابت و تعیین شده به بیمارستان‌ها را موجب کاهش انگیزه و اختیارات مدیران و کارکنان بخش درمان برای ارتقاء خدمات ارزیابی کرد و گفت: در طرح بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد و ارتقاء بهره‌وری براساس مطالعات و بررسی‌های دقیقی که صورت گرفته است، دستورالعمل‌های مشخصی برای تشویق کارکنان، خرید تجهیزات، جذب کادر درمانی و ارتقاء هتلینگ بیمارستانهای تأمین اجتماعی طراحی شده است و همه تلاش ما این است که با اجرای این طرح از منابع اختصاص یافته به حوزه درمان حداکثر استفاده برای خدمت شایسته به بیمه شدگان صورت گیرد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بر آمادگی این سازمان برای دریافت نظرات و دیدگاه‌های شرکای اجتماعی تأکید کرد و گفت: این طرح براساس اختیارات مدیریتی سازمان تأمین اجتماعی به اجرا گذاشته شده است و در صورت نیاز به انجام اصلاحات نیز این کار در همین چارچوب و به سرعت قابل انجام است.
سالاری تاکید کرد: به خودگردانی بیمارستانها اعتقاد نداریم و به دنبال درآمدزایی در بیمارستانها نیستیم. به دنبال افزایش کمی و کیفی خدمات درمانی در بیمارستانها هستیم و هدف ما بهبود عملکرد بیمارستانها و مدیریت بهینه منابع مالی است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه با بیان اینکه وضعیت مالی این سازمان جای نگرانی ندارد، تصریح کرد: البته پیگیری و تلاش توام با دغدغه مندی را در این سازمان خواهیم داشت.
دکتر سالاری گفت: ۶ ماه پیش ۱۰ هزار میلیارد تومان به مراکز درمانی طرف قرارداد دانشگاهها و ۶ هزار میلیارد تومان به مراکز درمانی غیر دانشگاهی بدهی داشتیم.
وی اظهار داشت: امروز پرداخت سازمان تامین اجتماعی به مراکز درمانی طرف قرارداد دانشگاهی و غیر دانشگاهی منظم است و بدهی معوق را به حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان رسانده ایم و به زودی مطالبات مراکز دانشگاهی را تسویه می کنیم و برای بخش غیر دانشگاهی نیز سازوکار کارآمدی برای تسویه بدهی ها طراحی شده است.
سالاری با اشاره به اینکه بدهی بانکی این سازمان افزایش نیافته است، گفت: سازمان تامین اجتماعی از تمامی فرصت ها و ظرفیت های مختلفی که دراختیار دارد استفاده می کند تا خدمات به خوبی ارائه شود.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه پرداخت مطالبات بخش درمان را در اولویت قرار دادیم تا اعتبار دفترچه‌های درمان احیا شود، تصریح کرد: نفع این کار برای همه جامعه تحت پوشش این سازمان است.
وی افزود: توسعه خدمات درمانی تامین اجتماعی نیز انجام می شود. پرونده الکترونیک در کشور باید مستقر شود و همه مراکز اعم از ملکی و غیر ملکی باید به این طرح متصل شوند.
سالاری گفت: گایدلاین های درمانی باید تدوین شود و معیار ارائه خدمات قرار گیرد. اگر نسخه الکترونیک مبتنی بر پرونده الکترونیک و گایدلاین‌ها تهیه شود پیش بینی می شود که ۳۰ درصد هزینه های غیرضروری درمان کاهش یابد. در قانون بودجه سال آینده نیز این امر پیش بینی شده است و ما استقبال می‌کنیم.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: امیدواریم این برنامه در سال آینده عملیاتی شود. آماده هر نوع همکاری با وزارت بهداشت در این حوزه هستیم.
سالاری در خصوص سه جانبه گرایی در سازمان تامین اجتماعی گفت: دولت و وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی از موضوع سه جانبه گرایی استقبال می کنند و از آنچه به کمیسیون اجتماعی مجلس رفته است ما نیز حمایت می کنیم.
وی در مورد بیمه کارگران ساختمانی نیز توضیح داد و افزود: با همکاری انجمن صنفی کارگران ساختمانی، کارگران واقعی را جایگزین افراد من غیرحق می‌کنیم.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: از دولت و بخش خصوصی مطالبات داریم و به دنبال یافتن راهکارهای کارآمد برای دریافت منابع توام با حفظ اشتغال و همکاری با کارفرمایان هستیم.
سالاری تجمیع و تنقیح بخشنامه ها را یکی دیگر از برنامه های مهم سازمان تامین اجتماعی برشمرد و گفت: تجمیع بخشنامه و تنقیح همیشه با مشارکت شرکای اجتماعی انجام می‌شود. هدف از این اقدام، افزایش شفافیت و کاهش تفسیرپذیری بخش‌نامه ها است.
وی در مورد شکایات مطرح شده در دیوان عدالت اداری نیز گفت: ۳۵ درصد از شکایات مردم در دیوان عدالت با اقدامات انجام گرفته کاهش خواهد یافت. برای تحقق این هدف، اصلاحاتی در رویه ها و بخش نامه ها انجام شده است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، اصلاح ساختار و ارتقای حوزه فناوری در این سازمان را از اقدامات مهم تامین اجتماعی عنوان و خاطرنشان کرد: در بخش مرکز ارتباطات مردمی این سازمان در ماههای آینده شاهد تحولات خوبی خواهیم بود.
عادل دهدشتی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست گفت: در این جلسات مستمع نظرات نمایندگان کانونها خواهیم بود و دیدگاههای آنها را می شنویم.
دهدشتی افزود: ارتباط با شرکای اجتماعی از مهمترین راهبردهای این سازمان است و همچنین تعامل مداوم و منظم با تشکلها و نهادهای حاکمیتی مورد توجه است و به صورت منظم با تشکلها ارتباط داریم.
وی اظهار داشت: دبیرخانه شرکای اجتماعی سازمان تامین اجتماعی نیز فعال شده است و از این جلسات، سیاستگذاری های مناسب و تعیین مسیر سازمان بدست می آید.
در ادامه این جلسه نمایندگان تشکل‌های مختلف کارگران، کارفرمایان و بازنشستگان به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند

درباره ی خانه صنعت و معدن

مطلب پیشنهادی

ابلاغ الزام درج ثبت برنامه تولید ۱۴۰۳ امار و اطلاعات خرید مواد اولیه تولید و فروش در سامانه جامع تجارت

دانلود فایل