استان‌های پیشتاز در توسعه صنعتی

وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی را به تفکیک نوع فعالیت و پراکندگی استانی آن منتشر کرد. بر اساس آمار اعلام شده در خرداد ماه امسال تعداد ۲۸۱ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است که در این میان استان‌های اصفهان با ۷/۱۰ درصد، آذربایجان شرقی با ۴/۶ درصد و قم با ۴/۶ درصد بیشترین سهم را در صدور پروانه بهره‌برداری واحدهای صنعتی به خود اختصاص داده‌اند.


بر اساس آمارهای گزارش شده گروه «محصولات کانی غیرفلزی» با سهم ۶/۱۹ درصد، «محصولات لاستیکی و پلاستیکی» با سهم ۱/۱۲ درصد و «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» با سهم ۷/۱۱ درصد بیشترین سهم را در تعداد پروانه‌های بهره‌برداری در خرداد ماه امسال کسب کرده‌اند. به عبارت دیگر، می‌توان بیان کرد که حدود ۴۳ درصد از پروانه‌های بهره‌برداری مربوط به این سه گروه صنعتی بوده است. البته این آمار تنها مربوط به واحدهای صنعتی جدید بوده و آمار واحدهای ناشی از توسعه در آن قید نشده است. بر اساس این آمار، تعداد پروانه‌های بهره‌برداری به تفکیک فعالیت‌های صنعتی در اردیبهشت ماه ۲۷۴ فقره و در فروردین ماه ۱۳۳ فقره بوده است. آمار سه ماهه پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی در حالی منتشر شده که در سال ۹۲ معادل ۲ هزار و ۷۸۵ فقره پروانه بهره‌برداری و در سال ۹۱ معادل ۳ هزار و ۲۲۹ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است.
پروانهبر اساس این گزارش، در اردیبهشت ماه امسال نیز به ترتیب استان‌های اصفهان با صدور ۳۰ فقره پروانه بهره‌برداری، آذربایجان شرقی با صدور ۲۴ فقره پروانه بهره‌برداری و قم با صدور ۱۹ فقره پروانه بهره‌برداری در صدر قرار داشتند. این در حالی است که در فروردین ماه امسال دو استان‌ آذربایجان شرقی و اصفهان هر کدام با صدور ۱۳ فقره پروانه بهره‌برداری و استان‌های تهران و خراسان رضوی نیز هر کدام با صدور ۹ فقره پروانه بهره‌برداری نسبت به سایر استان‌های کشور پیشتاز بوده‌اند.
بر اساس آمارها، در خرداد ماه سال جاری میزان کل سرمایه گذاری بر اساس پروانه بهره‌برداری ۴ هزار و ۳۸۵ میلیارد ریال بوده که در این میان سایر محصولات کانی غیرفلزی، محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها و محصولات فلزی فابریکی با سهمی به ترتیب ۵/۱۸، ۵/۱۵ و ۱۰ درصد بیشترین سهم را در این خصوص به خود اختصاص داده‌اند. به عبارت دیگر حدود ۴۴درصد از سرمایه‌گذاری مربوط به این سه گروه صنعتی بوده است. میزان کل سرمایه‌گذاری بر اساس پروانه بهره‌برداری در اردیبهشت ماه امسال نیز ۶ هزار و ۹۲۲ میلیارد ریال و در فروردین ماه امسال نیز ۲ هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال بوده است. بر اساس این گزارش، ۳هزار و ۷۶۷ نفر نیز میزان کل اشتغال ایجادشده در خرداد ماه امسال بر اساس پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده به تفکیک فعالیت‌های صنعتی بوده است. در این میان «سایر محصولات کانی غیرفلزی» با سهم ۴/۱۹ درصد، «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» با سهم ۳/۱۳ درصد و «محصولات لاستیکی و پلاستیکی» با سهمی معادل ۳/۹ درصد به ترتیب رتبه اول تا سوم در این خصوص را به خود اختصاص داده‌اند. از لحاظ استانی نیز از کل اشتغال ایجاد شده در خرداد ماه امسال (۳هزار و ۷۶۷ نفر) واحدهای صنعتی تهران با سهم ۸/۱۱درصد، آذربایجان غربی با سهم ۱/۸ درصد و گیلان با سهم ۲/۶درصد بیشترین سهم را در ایجاد اشتغال در مدت یاد‌شده به خود اختصاص داده‌اند. در واقع حدود ۲۶ درصد اشتغال ایجاد‌شده در خرداد ماه در استان‌های مزبور صورت گرفته است.  بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی در خرداد ماه امسال بیش از ۴ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صنعتی در استان‌های کشور صورت گرفته که استان‌های اصفهان با سهم ۶/۱۹ درصد، مازندران با سهم ۶/۹ درصد و قم با سهم ۹/۶ درصد بیشترین سهم سرمایه‌گذاری در مدت یاد شده را به خود اختصاص داده‌اند. به عبارت دیگر ۱/۳۶ درصد از سرمایه‌گذاری صنعتی در این مدت در این سه استان صورت گرفته است. بر اساس داده‌های جدول مناطق آزاد (ارس، اروند، قشم، انزلی، ماکو، کیش و منطقه ویژه اقتصادی پیام) نیز کمترین میزان پروانه بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری صنعتی را به خود اختصاص داده‌اند.

درباره ی خانه صنعت و معدن

مطلب پیشنهادی

قانون تامین مالی تولید و زیرساخت ها

قانون تامین مالی تولید و زیرساخت ها با این قانون در جلسه علنی مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ …