خانه / اخبار و گزارشات / اخبار / کرواسی می تواند دورازه توسعه همکاری ها با اروپا باشد / علاقمند به توسعه تبادلات تجاری هستیم

کرواسی می تواند دورازه توسعه همکاری ها با اروپا باشد / علاقمند به توسعه تبادلات تجاری هستیم

وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت با اشاره به زمینه های مناسب همکاری های فیمابین ایران و کرواسی گفت : کرواسی می تواند دروازه توسعه همکاریها با اروپا باشد و مورد توجه فعالان اقتصادی ایرانی قراربگیرد.

به گزارش شاتا محمد شریعتمداری در دیدار با وزیر اقتصاد جمهوری کرواسی افزود : برای توسعه روابط با کرواسی و تقویت و گسترش روابط بین دو کشورتاکید دارم و به طور متقابل ایران نیز با توجه به بازار وسیع ۸۰ میلیونی خودش و بازار وسیع شکل گرفته در کشورهای اطراف برای حضور کرواسی در همه فعالیت های اقتصادی منطقه می تواند مور توجه باشد.
وی اظهارامیدواری کرد که این سفر آغاز خوبی برای ایجاد جهش در روابط اقتصادی دو کشورباشد .
شریعتمداری با اشاره به اینکه ۱۱۰ میلیون تن ظرفیت جدید فولاد با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی برای تکمیل زنجیره فولاد در حال تکمیل است گفت: روابط بانکی به عنوان یک ضرورت مطرح است و یکی از زیر بناهای مورد نیاز توسعه روابط اقتصادی است و می توان گفت یکی از نیازمندی های اصولی ما برقراری روابط تسهیل شده بانکی است .
وی اظهار کرد : برخی شرکتهای کروات در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی و خودرو علاقمند به همکاری مشترک هستند و من با استقبال از همکاریهای صنعتی از حضور کنسرسیوم شرکتهای کرواسی که با حمایت بانک نوسازی و حمایت از توسعه صادرات کشور کرواسی برای سرمایه گذاری درحوزه پتروشیمی با ایران اعلام آمادگی کردند استقبال می کنم و درزمینه های تکنولوژی ، IT، ICT انرژیهای تجدید پذیر ، مواد غذایی ، صنایع تبدیلی و .. فعالیتهای متقابل درحال انجام است
وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت همچنین با اشاره به طرح نوسازی ناوگان تجاری و خودروهای سنگین کشورگفت: قصد داریم ظرف سه سال آینده حدود ۲۰۰ هزاردستگاه خودروی سنگین را نوسازی کنیم و مذاکرات ما با شرکت های اروپایی درحال انجام است و برای این هدف پشتیبانی مالی ۱۴ میلیارد دلاری نیاز است که بخشی از آن حتما باید از طریق فاینانس خارجی تامین شود و امیدواریم کرواسی بتواند در این زمینه ایفای نقش کند .
شریعتمداری گفت: با وجود ۶ میلیارد دلار صادرات موادغذایی از ایران به جهان فعالیت مشترک ایران و کرواسی می تواند در این زمینه راه حل خوب توسعه روابط باشد .
وی در ادامه با بیان اینکه در زمینه کشتی سازی علاقمند به همکاری هستیم گفت : کشور کرواسی در زمینه ساخت قایق و کشتی تجربه خوبی دارد و این در حالی است که یکی از اقدامات مهم ما نوسازی ناوگان تجاری دریایی کوچک است و با وجود ۳۵۰۰ شناور کوچک دریایی در بنادر جنوب قدیمی بودن آنها هزینه های زیادی را بر لجستیک ما تحمیل می کند.
شریعتمداری با اشاره به وجود ۱۱ میلیون بازدید سالیانه از کشور کرواسی گفت : در صورت تشکیل شرکت های مشترک گردشگری ، ایران یکی از مهمترین مراکز گردشگری است و برای تحقق این هدف تسهیل در صدور ویزا یکی از پیش نیازها برای توسعه همکاری هاست و مکانیسم کمیسیون مشترک روش خوبی برای پیگیری مذاکرات است .
وی با اعلام آمادگی برای به امضا رساندن نقشه راه توسعه همکاریهای حوزه صنعت ،‌معدن و تجارت گفت : از اهتمام بخش خصوصی در این زمینه ها کاملا استقبلال می کنیم و شرکت در نمایشگاهها و تبادل هیاتهای تجاری، ارتباط دقیق تر و عمیق شرکتهای بازرگانی ضامن تحقق این هدف است .
مارتینا دالیچ معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد جمهوری کرواسی نیز در این نشست گفت : ظرف چند سال اخیر تماس هایی برای توسعه روابط داشتیم و با سفر رییس جمهور کرواسی به ایران ، این سفر زمینه هایی برای شروع تجارت و کسب و کار را آغاز کرد و این دیدارها به گستر ش چهار چوب همکاری های دو کشور کمک می کند.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه نفت ،‌ گاز و پتروشیمی در کشورمان گفت : نمایندگان برخی شرکتهای کروات در این نمایشگاه فرصت هایی برای همکاری به دست آوردند.
دالیچ افزود : عمیقا بر این باورم که فرصت برای گسترش و افزایش همکاری بین دو کشور فراهم است و با وجودی که سال گذشته حجم مبادلات تجاری دو کشور ۳۰ میلیون دلار بود ولی بر این باورم ظرفیت و قابلیت های دو کشور بسیار بیشتر از این است.
وی با برشمردن قابلیت های همکاری دو کشور گفت : عمدتا در نفت و گاز ، مهندسی ، ایجاد زیر ساخت ها ، فناوری اطلاعات و حوزه صنایع غذایی توانایی های مشترکی وجود دارد و شرکت ملی نفت کرواسی از سال گذشته مبادلات نفتی را با ایران شروع کرد و امسال نیز ادامه می یابد و علاقمند است که دوباره به ایران بازگردد.
دالیچ مذاکرات برخی شرکتهای حوزه صنایع غذایی و تولید وسایل حمل و نقل و خودرو را با شرکتهای ایرانی در مراحل نهایی عنوان کرد و افزود : یکی ازمدافعین جدی بخش خصوصی برای استفاده ازاین فرصتها و تخصیص زمان درست برای انجام فعالیتهای اقتصادی با ایران هستم.
وی با اشاره به دیدارش با رییس بانک مرکزی ایران گفت : در باره موانع بانکی پیش رو و شیوه پرداخت بین دو کشور مذاکره شد واطمینان دارم با همکاری مشترک مشکلات بانکی قابل حل است.
دالیچ در ادامه با بیان اینکه سال گذشته ۴ هزارایرانی از کشورش بازدید کردند گفت : کرواسی مقصد گردشگری خوبی در اروپاست .
وی آمادگی شرکتهای بزرگ کشتی سازی و نیز بازسازی و نوسازی کشتی را خودروهای سنگین و نیز تولید واگن را برای همکاری با کشورمان دراین زمینه اعلام کرد .
دالیچ افزود : با شکل گیری کمیته مشترک همکاریهای اقتصادی این کمیته می تواند به منزله ستون فقراتی برای تبادل نظر و بسط همکاری بین شرکتهای منفرد عمل کند .
وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان نیز موافقت خود را با تشکیل این کمیته اعلام کرد و افزود : با تشکیل کمیته مشترک همکاریهای اقتصادی تحت عنوان کمیسیون مشترک همکاریها ، این همکاریها در هر سطحی که کرواسی علاقمند باشد قابلیت تشکیل دارد و می توان با تهیه نقشه راه بر اساس آن حرکت کرد

درباره ی خانه صنعت و معدن

مطلب پیشنهادی

ترکیه از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

ترکیه به دلیل اقدام آمریکا در بالا بردن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از این …

واحدهای نمونه